Kariérový koučink do škol

 • Projekty ESF |
 • Kariérový koučink do škol |
 • Kulatý stůl
 • Kulatý stůl na Slezském gymnáziu Opava

  Hodnocení kulatého stolu studentkou 3. ročníku Slezského gymnázia v Opavě:

  Tolik vzácných hostů na půdě naší školy už dlouho nebylo. Ano, řeč je o projektu „Koučink do škol“. Ten tentokrát zavítal na naše gymnázium a stálo to za to. Ruku na srdce, kdo z vás má již zcela jasno o svém budoucím povolání? Pokud máte, tiše závidím…
  Ráno 7. března 2013 byly přípravy v plném proudu. Aby ne, do školy má v plánu zavítat sedmnáct významných hostů. Jejich cíl je jediný – zaujmout nás a v nejlepším případě nás i navnadit na studium jejich oboru.
  Jako první si slovo bere hlavní manažerka projektu, paní Ing. Soňa Macíčková, která představí prvního hosta, jímž je pan doc. Ing. Ladislav Rudolf. Vypráví nám o studiu na VŠB – TU – obor elektrotechnika. Tento obor má velké uplatnění. Jak sám řekl: „Bez elektřiny žít nelze.“ Po něm si bere slovo paní Mgr. Jitka Bortlová, průvodkyně cestovní kanceláře. My se v tu chvíli noříme do snů poklidného cestování, sluníčka… Naše představy nám ale rychle paní J. Bortlová vyvrací. Jedná se o velmi náročné povolání a nemůže ho vykonávat leckdo. Díky časové tísni se mění program a přichází na řadu paní Iva Bartonová, moderátorka ČT24. Její hlas je velmi příjemný a lze tedy soudit, že v tomto oboru pracuje již řadu let. Brzy se s námi loučí, jelikož její další kroky vedou na druhou stranu našeho kraje. Je vidět, že její práce je opravdu časově náročná. Další prezentace se týkají aplikované ekonomie. Přednášejícím je paní PhDr. Sylvie Navarová a představuje nám Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Za ní následuje paní PhDr. Jana Zouharová – poradce při VŠ, ale také psycholožka. Svou prezentací nám přibližuje právě studium psychologie na MU v Brně.
  O tom, že logistika je v dnešní době velmi rozvinutý obor, nás přesvědčuje paní Ing. Šárka Tomisová. Aby ne, můžeme ji nalézt v každodenním životě kolem nás. Jako další se slova ujímá Ing. Pavel Dostál a představuje nám obor vhodný spíše pro muže – tím je strojírenství. I on nám potvrzuje fakt, že vzdělaných lidí pro tento obor, stejně jako pro ostatní technické obory, je velmi málo. První blok se pomalu chýlí ke konci. Zakončuje ho pan Ing. Pavel Dobeš – bezpečnostní inženýr. Jeho práce je velmi zajímavá a zasahuje do mnoha sfér. Je tady zasloužená přestávka. Stoly se prohýbají pod různými pochutinami, a tak se nejen hosté, ale i studenti dávají do jídla.
  Přestávka končí a slovo si bere paní Ing. Renáta Nešporová, učitelka na soukromé ekonomické škole. Ta nelenila a vzala s sebou i studenta z již zmiňované školy. A tak jsme i my měli možnost slyšet něco zajímavého přímo z úst studenta. Následně před nás předstupuje paní Bc. Martina Marušková, která se dlouhých 13 let věnovala profesi realitní makléř. Jak sama říká, pro toto povolání je nejdůležitější milovat lidi. Na řadu přichází pan Ing. Jiří Kubica, který má počítače v malíčku. Je totiž IT a ICT specialista. Seznamuje nás s různými pozicemi, kde se lidé zabývající se tímto oborem mohou uplatnit. Z řad doktorů se k nám dostavila paní Mgr. Bohumíra Macurová. Líčí své povolání s úsměvem, avšak varuje nás předem, studium není nic lehkého. Nyní si slovo bere sama paní Ing. Soňa Macíčková, která nás seznamuje s povoláním projektového manažera. Pro toto povolání je nutná, jako i pro většinu ostatních, komunikativnost a kreativita. Pro milovníky fyziky a matematiky přichází další obor. Představuje nám ho pan Ing. Jan Zouhar, CAD/CAM specialista. Jeho obor ze zabývá strojařinou a jeho práce je úzce spjata s počítačem. Následná přednáška je o studiu práva. O tom, že stát se právníkem není žádný med, nás přesvědčuje studentka práv Sabina Stemonová. Na řadu přichází poslední host, kterým je paní Bc. Sandra Stemonová, absolventka klinické biochemie.
  Přednášky jsou tímto u konce, ale nám zbývá ještě nějaký čas na naše dotazy. Třídou se řine šum a kolem každého z přednášejících je hlouček studentů, které právě jeho obor zaujal. Všichni se potleskem loučíme a já nelením a ptám se na názory studentů.
  „Bylo to dnes velmi zajímavé. Líbilo se mi, že se zde sešlo tolik různých povolání,“ řekl Jan Tengler z 3. B. „Velmi mě překvapilo, že na většinu z představovaných oborů požadují komunikativnost, kreativitu a nejméně 2 cizí jazyky,“ uvedl dále. „Hodně se mi líbilo, že jsme si na konci mohli s jednotlivými lidmi promluvit a zeptat se na různé otázky,“ říká Kristýna Němcová z 3. C, „Mohlo také být více přestávek během prezentací, přece jen bylo těžké se soustředit a pojmout tolik informací.“
  Snad tento den pomohl mnohým z nás a následné vybrání vysoké školy pro nás nebude tak těžké. Přece jen jsme slyšeli od mnoha přednášejících, že vystudovali úplně něco jiného a skončili u toho, co je opravdu baví. Záleží jen na tom, jestli se nám podaří strefit se na první pokus, nebo si tu cestičku k vysněnému povolání budeme muset vyšlapat jinudy.

  Aneta Chroustová, 3. B

  Příspěvek lze také najít na stránkách zde.

  nahoru

 • O nás